Kosova do njohë targat e Serbisë, Kurti: Do presim të shohim nëse Beogradi do të zbatojë vendimin

Konflikti 10-vjeçar i targave mes Kosovës dhe Serbisë duket se po merr fund.

Kryeministri Albin Kurt i është përgjigjur pozitivisht vendimit të Serbisë për njohje duke bërë të ditur se edhe Kosova do të bëjë të njëjtën gjë, por pa dhënë një afat të caktuar.

“Vendimin tonë të vbarazvlefshëm do ta marrim sapo policia të dokumentojë dhe vërtetojë se serba po e zbaton të plotë vendimin e saj”, tha Kurti.

Megjithastë Kurti e cilesoi vendimin e Beogradit si nje manovër e rradhës për hir të pushtetit.

“Po përdoren për të ulur presionin nga perëndimi demokratik, BE SHBA mbi serbinë për zgjedhjet jot ë rregullta, për të mbuluar refuzimin zyrtar  të marrëveshjes bazke të brukselit që i ka bërë letra e Bërnabiç drejtuar KE, dhe për të maskuar dështimin në Banjskë”, tha kryeministri i Kosovës.

Për njohjen e targave, dy vendet ishin dakordesua që prej vitit 2011 me një marrvëshje të ndërmjetësuar nga Bashkimi Europian qe ende nuk është vënë në zbatim.

BE ka mirëpritur vendimin e Serbisë e cila ka njoftuar se do të nisë njohjen që prej 1 janarit, ndërsa e njëjta gjë pritej edhe nga Kosova. Çështja e targave ka nixurt tensione mes dy vendeve ndër vite./vizionplus.tv

Share.

Leave A Reply

Exit mobile version